Evropa - Irsko

15. května 2008 v 20:44 |  Cestování

IRSKO

Základní údaje:
měna:irská libra = 100 pencí
rozloha:70,282 km2
správní rozdělení:4 provincie
hlavní město:Dublin
zeměpisná délka5 1/2 a 10 1/2 západní délky
zeměpisná šířka5 1/2 a 551/2 severní šířky
celková rozloha ostrova84 421 km2
Irsko70 282 km2
Severní Irsko14 139 km2
maximální vzdálenost S-J486 km
maximální vzdálenost V-Z275 km
délka pobřeží3 172 km
nejvyšší horaCarrantuohill1 041 m
nejdelší řekaShannon340 km
největší jezeroLought Neag396 km2
nejvyšší vodopádPowerscourt122 m
počet obyvatel3,6 mil
HNP na obyvatele11 450 irských liber
Historie:
Dějiny Irska jsou plné nepokojů, zvratů, krveprolití, náboženských konfliktů a bojů za nezávislost.
Nejstarší známé osídlení Irska sahá do roku 8000 před n. l. a v době bronzové se s produkty Irska obchodovalo po celé Evropě. Kolem roku 300 př. n. l. přišli z Evropy Keltové, znalí výroby železa, kteří se postupně spojili do pěti klanových svazů či království.
Keltské populace se dobytí Británie Římany v 1. stol. př. n. l. nedotklo. Již v 5. století byli obyvatelé obráceni na křesťanskou víru a v následujícím období rozpadu římského impéria a staletích nájezdů pohanských Vikingů představovali centrum křesťanství v této části Evropy. Vikingové si v Dublinu zřídili opevněnou základnu, ale roku 1014 je definitivně porazil Brian Boru, první král celého Irska.
Roku 1172 bylo Irsko přepadeno anglo-normandskými rytíři, které tam vyslal anglický král Jindřich II. V průběhu příštích 300 let se anglická šlechta asimilovala.
Roztržka Anglie s římskokatolickou církví, k níž došlo v roce 1533, posílila odpor Irů, kteří pevně lpěli na katolické víře. Následovala řada protianglických povstání, podporovaných často katolickým španělským či francouzským vojskem. Tak například povstání Irů v Ulsteru vedlo v roce 1641 k masakru tisíců kolonistů. Zákon o unii zrušil roku 1801 irský parlament a začlenil jej do britského.
V letech 1846-51 byly úrody brambor, základní irské potraviny, zničeny plísní, což mělo za následek velký hladomor. Zemřelo přes milion lidí a ještě více jich emigrovalo do spojených států. Počet obyvatel Irska tak klesl na polovinu.
Počínaje rokem 1870 začalo sílit hnutí za nezávislost Irska. V roce 1914 získalo Irsko i přes odpor ulsterských protestantů autonomii. První světová válka realizaci samosprávy oddálila, což vedlo k dalším srážkám. Roku 1916 britská armáda potlačila ozbrojené povstání a 14 jeho vůdců popravila. Eamon de Valera, který povstání přežil, založil stranu Sinn Fein a v roce 1919 zformoval prozatímní irskou vládu. Po kruté občanské válce souhlasila Británie s rozdělením ostrova. Ze šesti severovýchodních hrabství bylo vytvořeno Severní Irsko, provincie Spojeného království. Většinu území ostrova zaujal Irský svobodný stát.
Roku 1937 se Irský svobodný stát přejmenoval na Eire a přijal novou ústavu, zahrnující i voleného presidenta, čímž ještě více uvolnil své spojení s britskou korunou. V roce 1949 opustilo Irsko Commonwealth a prohlásilo se za nezávislou republiku. Roku 1973 se Irsko stalo členem Evropského společenství. V Severním Irsku došlo v posledních desetiletích k řadě ozbrojených konfliktů a teroristických útoků motivovaných jak nábožensky, tak i ekonomicky a politicky. Přes dosažený pokrok napětí v Severním Irsku stále trvá. V posledních letech byl dosažen v Irsku výrazný hospodářský pokrok, a to zejména díky vládní podpoře školství a výzkumu, výhodné strategické poloze ostrova, historickým vazbám na Spojené státy, ale i díky účelně vynaloženým prostředkům poskytnutým z fondů EU.
Povrch:
Ostrov je tvořen velkou centrální vápencovou nížinou s reliéfem pahorkatin a několika pobřežními horami. Zatímco hřebeny hor na jihu jsou z červeného pískovce, který rozdělují vápencová údolí řek, jiné převažuje žula. Výjimku tvoří severovýchod, kde se rozkládá čedičová plošina. Na rovině ve středu území se vyskytují glacialní ložiska jílu a písku. Tuto oblast přetínají nízké pahorkatiny a nacházejí se zde rozlehlé slatiny a mnoho jezer.
Na podobě ostrova zanechala své stopy alespoň dvě celková zalednění, což dokládají ledem ohlazené skaly, horská jezera, ledovcová údolí a glacialní ložiska pisku, štěrku i jílu. názorným příkladem vlivu zalednění na krajinu je oblast národního parku Burren v hrabství Clare.
Obyvatelstvo:
Při sčítání lidu v roce 1996 mělo Irsko 3,626,087 obyvatel. Přibližně 60% populace žije ve městech a v obcích s více než 1000 obyvatel. Hustota osídlení je nejvyšší na východě a na jihu. Věk obyvatelstva je velmi nízký, neboť 41% populace je mladší 25 let a 24 % je mladší 15 let. Emigrace se během posledních let snížil, naopak bylo zaznamenáno zvýšení imigrace. V roce 1997 přišlo do země o 15 000 lidí více, než kolik jich zemi opustilo, a tento počet je nejvyšší od 70. let. Jak jste si mohli všimnout i v nabídkách personálních agentur, v poslední době je v Irsku velký zájem i o české odborníky.
Zajímavosti:
Irsko má spoustu bájí a kouzelných bytostí. Každý jistě zná malého zeleného skřítečka se čtyřlístkem v ruce. O něm se traduje, že někde zakopal poklad (což představuje hrnec plný zlaťáků). Irsko díky své neuvěřitelné zelenosti v každém ročním období, romantické přírodě a často podmračenému počasí prostě svádí k bájení a vymýšlení pohádek.
Irsko má také svůj typický hudební nástroj - harfu. Vedle zeleného čtyřlístku je symbolem Irska.
Mezi největší zajímavosti patří to, že v Irsku byla poslední zastávka záoceánské lodi Titanik, než ztroskotala. To městečko se jmenuje Cobh a dnes tam můžeme nalézt muzeum s pozůstatky z lodi a výpovědi pasažérů, kteří přežili.
Vyznavači dobrého alkoholu znají proslulou irskou whisky, ale i irské pivo - například po celém světě prodávané značky Guinness a Velvet, či lokální piva jako corkský Murphy's nebo Beamish. A nakonec každý správný Ir oslaví nejdůležitější irský svátek, Den svatého Patrika, skutečnou specialitou - pivem zeleným.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama