Austrálie

15. května 2008 v 21:00 |  Cestování

Cestování do vzdálené exotické země

Základní údaje
  • Rozloha: 7 713 364 km čtverečních
  • Počet obyvatel: 17 662 000
  • Hlavní město: Canberra
  • Další velká města: Sydney, Melbourne
  • Nejvyšší bod: Mt. Kosciusko (2 230 m)
  • Úřední jazyk: angličtina
  • Hlavní náboženství: křesťanství
  • Měna: australský dolar
  • Hlavní vývozní položky: zlato, další kovy a kovové rudy, diamanty, uhlí, maso, vlna, obilí
  • Státní zřízení: federativní konstituční monarchie
Geografie
Austrálie je sice nejmenším ze všech osídlených světadílů, avšak současně je šestým největším státem zeměkoule. Krajina neskýtá příliš mnoho obměn, neboť téměř dvě třetiny zaujímá Západoaustralská plošina, rozsáhlá pouštní oblast. Východně od plošiny se od pobřeží Carpentarského zálivu až k Eyrovu jezeru rozprostírá Velká artéská pánev. Díky zásobám podzemní vody a největší řece země Murray je tato oblast nejvýznamnější australskou zásobárnou vody.
Podél východního pobřeží - od mysu York až po Tasmánii - se táhne Velké předělové pohoří a Australské Kordillery. K horským plošinám na severu se připojují Australské Alpy s nejvyšší horou země Mount Kosciusko ( 2 228 m). Na úzkých pruzích jihovýchodu země žije téměř 90 procent australského obyvatelstva.
Australská fauna a flóra skýtá nevšední zážitek. Vzhledem k výlučnosti Austrálie zde nalezneme živočichy a rostlinné druhy, které se nevyskytují nikde jinde na naší planetě. Patří sem například ptakopysk, ježura, klokan, dingo, koala, pštros emu a pštros kasuár.
Historie
Aborigini obývají Austrálii více než 4 000 let. Přišli pravděpodobně z jihovýchodní Asie. Živili se sběrem rostlin a hmyzu, lovem ryb a zvěře. Patřili k mnoha různým skupinám, které měly každá svůj vlastní jazyk a území. V 17. století jako první zmapovali některé části australského pobřeží holandští badatelé. Anglický cestovatel James Cook roku 1770 prohlásil jihovýchodní pobřeží kontinentu za majetek Velké Británie a pojmenoval ho Nový Jižní Wales. První britští osadníci připluli roku 1788 do Botany Bay, jižně od Sydney. Šlo o 700 britských trestanců, odsouzených k nuceným pracím. Na australský kontinet začali být trestanci deportováni po osamostatnění se severoamerické unie, kam byli delikventi dováženi předtím. Trestanci sem byli dováženi až do poloviny 19. století. Tak vzniklo mnoho nových osad. K domorodcům se noví osadníci chovali nesmírně krutě.
Na počátku 19. století se spousta osadníků přesunula do vnitrozemí. Z jižní Afriky sem byly dovezeny ovce a vznikl vlnařský průmysl. Když bylo v zemi roku 1851 objeveno zlato, Austrálii zaplavila nová vlna přistěhovalců, kteří si toužili vydělat zde jmění. Roku 1901 se jednotlivé australské státy spojily a vytvořily samosprávný Australský svaz. Hlavou státu však zůstal britský panovník a svazky s Británií byly stále pevné. Od roku 1945 přijíždí do země velké množství osadníků z Evropy a jihovýchodní Asie. Austrálie je dnes zemí mnoha kultur.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama